Audioriver / Polonya

Audioriver
Yer Polonya
Tarih Temmuz
Web http://audioriver.pl/en.php

Polonya’da yaz boyunca pek çok ciddi müzik festivali organizasyonu var. Audioriver festivali ülkedeki diğer önemli festivaller olan Woodstock, Open’er ve Sunrise’dan techno orijini ile ayrılıyor. Bahsettiğim diğer festivaller Audioriver’a oranla biraz daha mainstream olarak nitelenebilir. Katılımcı sayısına bakılırsa Audiriver’ın diğer festivallerden pek aşağı kalır yönü yok bu da işin diğer tarafı.

Festival alanı gerçekten çok büyük ve nerdeyse ihtiyaç duyduğunuz her şey festival alanında mevcut. Konaklamak isteyen katılımcılar genelde kamp, kendi araçları ya da şehir merkezindeki konaklama opsiyonlarını tercih ediyor. Plock, içinden Vistül Nehri geçen küçük bir şehir, Polonya geneline nispeten muhafazakar bir yapısı var. Audioriver festivali şehrin biraz dışında ve dolayısıyla bağımsız denebilir. Yürüyerek şehir merkezindeki marketlere restoranlara ulaşmanız mümkün. Ayrıca bu cumadan pazara devam eden festival süresince yerli halkın da oldukça yardımsever ve güler yüzlü olduğunu söyleyebilirim.

Bu festivali, tür olarak Avrupa’nın diğer ülkelerindeki benzerlerine tercih etmenizin en önemli sebeplerinden biri Polonya’nın diğer batı Avrupa ülkelerine göre daha uygun fiyatlara sahip olması olabilir. Ancak plan yaparken sebebiniz bu olsa bile festivalin potansiyelini ve eğlence seviyesini gördükten sonra, seçiminizden fazlasıyla memnun olacağınızı şimdiden belirteyim.

Festival organizasyonunun bu müzik türündeki gelişmeleri yakından takip ettiğini hem yeni müzisyenleri hem de efsaneleri her daim göz önünde bulundurduğu bir gerçek. Şimdi gelelim kimler var festivalde bu yıl konusuna. Line up ın tepesinde artık techno müziğin hem ikonu hem popüler ismi Ben Klock’u görüyoruz. Kendisi artık pek sık live performans sergilemiyor ama sevenlerinin ana sahneden nasıl dolup taşacağını tahmin etmek zor değil. Headliner’lardan birisi benim çok sevdiğim trance başkenti Hamburg’un techno ninjası Helena Hauff, kendisi de en az müziği kadar orijinal bir insan. Istanbul’da da sık sık gördüğümüz türünün en iyilerinden biri olan John Talabot ve son yılların efsaneleşen müzisyeni Maceo Plex’te Audioriver’da olacak. Yine sol yılların yükselen ve geleceği parlak techno dj Amelie Lens’i dinleme şansını kaçırmayın derim. Kendisi geçtiğimiz yıllarda Ankara’da bir club performansı için bulundu ve şunu söyleyebiliriz sanırım techno müzik, Belçikalı müzisyen Amelie’nin tutkusuyla daha bir güzelleşiyor. Son olarak Michal Wolski’den biraz bahsetmek istiyorum, festivalde live performansı ile yer alacak ve benim dub techno ya ısınmama sebep olan, Polonya dışında pek fazla bilinmeyen özel bir yetenek, eğer festivale giderseniz kesinlikle kaçırmamanızı öneririm.

Audioriver adı üstünde nehir etrafında bir organizasyon, festival boyunca pek çok bot partisi de düzenleniyor, gündüz saatlerinde tercih edilebilir ve bazılarında Polonya’nın en yetenekli müzisyenleri sahnede oluyor bu bakımdan festival alanının hemen dışında yer alan after party organizasyonu Audipole’e uğramayı da kesinlikle unutmayın derim. Bir kez katıldıktan sonra her bakımdan abonesi olacağınız bir festival Audioriver, şimdiden iyi eğlenceler dilerim.

Ertuğrul Öztekin 10.07.2018