Burning Man / Utah-ABD

Burning Man
Yer Black Rock Çölü / UTAH/ABD
Tarih Ağustos
Web https://burningman.org/

 

Burning Man, geçmişten günümüze uzanan müzik festivallerinin 21. yüzyılın internet ve iletişim çağıyla birlikte nasıl dönüştüklerinin en güzel örneklerinden biri. Anarşik bir arkadaş toplaşması şeklinde başlayan bir festival, bugün bizim ülkemizin bile magazin ünlülerinin katılmaya başladığı tüm dünyada bilinen bir organizasyona dönüşmüş durumda.

Festival ilk kez 1986’da Larry Harvey ve arkadaşı Jerry James’in Los Angeles Baker plajında tahtadan bir insan heykeli etrafında arkadaşlarıyla eğlenmesi ve dağılmadan evvel bu heykeli yakmasıyla başlamış. Bu buluşmayı her yıl yapmaya karar vermişler iki arkadaş ve 1987 yılında kız arkadaşları, oda arkadaşları, onların arkadaşları ve etraftan katılanlarla yavaş yavaş kalabalıklaşan bir aile pikniğine benzeyen bu aktiviteye devam etmişler. O yıllarda tahtadan yanan adam heykeli halen bir kamyonetin arkasında taşınacak boyutlardaymış, bugün ise festivalin sonunda gerçekleşen yanan adam ritüeli için 12 metre yüksekliğinde bir heykel hazırlanıyor . Festival Baker plajında polisle ve bölge sakinleri ile yaşanan sıkıntıların ardından 1991 yılında ilk kez Utah eyaletinin Black Rock Çölü’nde gerçekleşmeye başlamış. Günümüzde halen aynı yerde yapılmaya devam ediyor.

Festivalin bugünde koruduğu güçlü düşünsel altyapısı Amerikalı ünlü anarşist ve müzisyen Hakim Bey ve Cacophony Society topluluğunun 1988 yılında festivale katılması ile oluşmaya başlamış. Hakim Bey’in festivalin ruhuna dair söyledikleri ve tanımlamaları organizasyona adeta bir karakter kazandırmış. Bu karakter doğrusu içinde oldukça fazla “underground” unsur barındırıyor ve günümüzde her ne kadar bilinirliğin artmasıyla bir paradoks yaratsa da korunmaya devam ediliyor. Festivalin paylaşmaya ve özgürlüğe dayanan temelleri Hakim Bey tarafından “Şiirsel Terörizm” diye tanımlanmış. Bunun nedeni katılan insanların festival alanındaki sahneler, çadırlar ve farklı performansların sergilendiği alanlar arasında özgürce dolaşmaları festivale katılan herkesin paylaşmaya her zaman açık olması imiş.

Burning Man’e, ulaştığı populerlik bakımından sadece Burning Man olduğu için katılmak isteyebilirsiniz, bu çok doğal ancak özellikle elektronik müzik türleri sevenler harika techno, deep house, house, dubstep, drum n bass, trap, bass, goa, down tempo, psy performansları dinlemek için de Utah’ın çöllerine gidebilirler. Bu müzik türlerinin dünyadaki en iyi temsilcilerinin Black Rock’ta olacağından, line up a hiç bakmadan bile emin olabilirsiniz. Tabi ki festival konseptine uygun olarak dikkat çekici kostümlerinizi giymeyi ve geceleri sergilenen ışıklı gösterilerin keyfini çıkarmayı unutmayın. Çölde bisiklet kullanmanın nasıl bir şey olduğunu, paylaşmanın güzelliğini ,doğaya ve çevreye zarar veren insanlığın sembolik tahta bir heykelini yakmanın nasıl bir his olduğunu bu festivalde öğrenebilirsiniz.

Ertuğrul Öztekin, Kayseri, 01.07.2018