Exit Festival / Sırbistan

Exit Festival
Yer Sırbistan
Tarih Temmuz
Web https://www.exitfest.org/

Geçtiğimiz 15 yıl içerisinde Avrupa Birliği’ne dahil olan ülkelerinde vizesiz rotalarımızdan çıkmasıyla birlikte, Balkanlarda vizesiz gidilebilecek yerler listesinde en tepede Sırbistan ve dolayısıyla Belgrad bulunuyor. Exit Festivali, bu avantajda hesaba katıldığında alternatifleri içerisinde en iyilerden bir tanesi. 2000 yılında başlayan festival tüm dünyada olduğu gibi punk, rock hatta metal türlerinden elektronik müziğe doğru evrilmiş durumda.

Yani geçmiş yıllarda headliner lar bizdeki Rock n Coke ve Efes One Love festivallerine benzerken bu yıllarda yerini hem mainstream hemde alternatif elektronik müzik türlerine geçiş yapmış durumda. Exit Festivali sadece bölgenin değil tüm Avrupa’nın en iddialı festivallerinden birisi bu anlamda. 2007 yılında UK Festival Awards tarafından en iyi festival ödülüne layık görülmüş.

Festival Belgrad’s 80 km mesafedeki Novi Sad şehrinde gerçekleşiyor. Gitmişken Belgrad’ı gezmek isteyebilirsiniz, şiddetle tavsiye ederim. Elektriğin ve radyonun babası sayılan Nicola Tesla aslında bir Sırp ve Belgrad’ta gezmek isteyeceğiniz bir Tesla Müzesi var, çok büyük bir müze olmamakla beraber, interaktif bir alternatif akım şovu da dahil olmak üzere güzel bir müze turu hizmetleri var. Bunun yanında uzun bir aradan sonra, kalıcı Yugoslav sanatı sergisi ile açılışı yapılan Modern Sanat Müzesi de gerçekten görülmeye değer. Bugün, Yugoslavya sanki yüzyıllar önce yok olmuş bir devlet gibi davranılsa da, bundan kısa bir süre önce varlığını devam ettiren bu derin ve özgün kültürün ürünleri sahiden şaşırtıcı detaylar barındırıyor.

Gelelim Exit Festivali’nin bu yıl ki lineup una, müzik türleri ve talep eden kitleler dönüştükçe haliyle festival kültürleri ile uzun yıllar varlığını devam ettiren bu organizasyonların starları da değişiyor. Nerden nereye muhabbeti yapmaktansa bugün ne var bu festival bize ne vaad ediyor diye bakmak daha mantıklı sanırım. Headliner olarak David Guetta seçilmiş, ortalama 300.000 katılımcısı olan bir festival için oldukça normal bir durum. Ancak altlara doğru indikçe festivalin genel olarak talepleri karşılamak üzerine bir yapısı olduğu da gözden kaçmıyor. Hem deep house hem dark techno müziklerinin başarılı temsilcileri bu festivalde bir arada. Yani Solomun ve Tale of Us bir yanda Adam Beyer ve Rodhad diğer yanda. Bununla beraber “hightech minimal” genre ile kendi müzik türünü yaratmış olan Boris Brecjha’da festivalin bu yılki lineup ında kendine yer bulmuş. Brechja bundan 2-3 yıl önce festivallerde fazlaca görünmeyen ancak dj setlerde daima kendine yer bulan bir müzisyendi. Şimdilerde, özellikle son bir iki yıldır yaz boyunca boşu yok gibi. Bu sevenleri için güzel bir durum, yeni şeyler üzerinden üretkenliğide artarsa süper star olma yolunda başarılı bir sanatçı. Bu yılki line up festivalin önümüzdeki 3-5 yıl içinde gidişatı içinde fikir veriyor doğrusu ve Exit Festival bir efsane olarak uzun yıllar varlığını büyüyerek sürdürecek bir organizasyon.

Bu arada Belgrad, Novi Sad ve diğer Balkan ülkelerini trenle gezebileceğiniz Balkan Flexipass uygulaması halen devam ediyor. Hem ekonomik hem de eğlenceli bir Balkan programı yapmak için hiç bir zaman geç değil.