Boryeung Çamur Festivali / Güney Kore

BORYEUNG ÇAMUR FESTİVALİ
Yer Dacheun / Güney Kore
Tarih 16-24 Temmuz
Web http://www.mudfestival.or.kr/english/festival/festival1.php

Tarihin tuhaf ve şaşırtıcı etkileri var. Birbirinden binlerce km uzaktaki iki ülke insanları, birbirlerini nerede bulsalar yakınlık ve samimiyet hissediyorlar. Elbette Kore’de Türk askerlerinin savaşmış olmasının bu hislere etkisi vardır ancak kültür ve yaşayış biçimleri arasındaki benzerliklerde bu iki ulus arasında bu tip bir bağın oluşmasına neden oluyor.

Gençtur’la yurtiçi ya da yurtdışında kamplara katılanlar iyi bilirler ki nerede kamp yaparlarsa yapsınlar illa ki bir iki G.Koreli olacaktır. Kamplarda hem çalışmalarda hem de sosyal yaşam içerisinde yakın hissettiğimiz bu insanlar Dünya’ya kapılarını sonuna kadar açmış, doğası ve coğrafi yapısı ile muazzam bir ülkeye sahip. Yani insanı gibi güzel bir ülke G.Kore.

Ülkenin batı sahilindeki Boryeong kasabası kozmetik bir ürün olarak değerlendirilen Germanyum, Bentonit ve mineraller bakımından hayli zengin bir çamura sahip. G.Kore’de ve dünyada pek çok Sağlık Enstitüsü bu çamurun insan derisine faydalı olduğunu kabul etmiş ve ürün ISO-9002 belgesine sahip. 1996 yılından bu yana bu bölgeden edinilen çamurdan pek çok kozmetik ürün elde edilmiş.

1998 yılından itibaren insanların Boryeong ve festivalin gerçekleştiği okyanus kıyısındaki Dacheon’a ilgilerini çekmek için bu festival düzenlenmeye başlanmış. Festival, Dacheon plajında gerçekleşiyor. Boryeong’dan kamyonlarla çamur bu plaja getiriliyor. Son yıllarda festivalin globalleşmesi ve dünyanın farklı yerlerinden katılımcıları buraya çekmek için ciddi tanıtım çalışmaları yapılıyor.

Festival alanında çamura bulanmamak imkansız. Hatta çamura bulanmamak için özel çaba gösterenler cezalandırılıyor. Çamur kadar önemli olan bir başka konu da masaj. Çamurun sağlıklı etkilerinden maksimum yararı sağlamak için klasik ve “ultramodern” olmak üzere iki tip masaj yaptırabilirsiniz. Tabi çamur banyosu ve masajın dışında yine çamur temalı çeşitli türlü aktiviteler var. Çamur güreşi, çamur kayağı ve çamur kralı yarışması.

Gündüzleri çamurla bu kadar haşır neşir olduktan sonra akşam saatlerinde eğlenebileceğiniz çeşitli alternatifleriniz var. Festival boyunca her gece sahilde gerçekleştirilen havai fişek gösterilerini izleyebilir ve arkadaşlarınızla çeşitli eğlencelere katılabilirsiniz.

Boryeong kasabası etrafında 79 tane irili ufaklı ada bulunuyor. Bunlardan özellikle bazıları doğal güzellikleriyle dikkat çekiyor. Dacheon ve Boryeong, Seul’e de çok yakın olduğu için festivale katıldıktan sonra artık bir dünya şehri olan Seul’u de ziyaret etme şansınız olacaktır.

Bölgede kültürel miras olarak adlandırılabilecek pek çok yer de bulunuyor. Woiyeon-do, Mozaikleri ile meşhur Muchango deniz yolu, yaz aylarında bile serin bir ara verebileceğiniz soğuk doğal havuz, Kömür Müzesi, Namnyehwasang Baekwol Bogwong Anıtı bunlardan birkaçı.

Özetle dünyanın diğer tarafındaki dostlarımız her yıl temmuz ayında biz ve diğer Kore dostları için hazırlanıyor. Gitmeye ve görmeye değer bir festival. Araştırma yaparken içimden sürekli “İspanyollar yapınca oluyor da Koreliler yapınca neden olmasın?” diye sorup durdum. Hadi dostlarımızı ziyaretimizle onurlandıralım.

Ertuğrul Öztekin, Istanbul, 29.03.2011