Gönüllü Olmak Dünyaya Yeni Bir Pencereden Bakmaktır.

Dünya’da ilk gönüllülük hareketinin ne zaman başladığı bilinmese de bu eski gelenek her yüzyılda farklı yüzlerde kendini gösteriyor. Kimi zaman imece oluyor, kimi zaman komşunun aç karını düşünme. Yakın tarihte ise nihayet  gönüllülük kavramı Birleşmiş Milletlerin 1985  yılında 5 Aralık’ı “Dünya Gönüllüler Günü” ilan etmesiyle dünya genelinde hak ettiği yeri bir nebze de olsa buldu. Ülkemizin de içinde bulunduğu yaklaşık 200 ülkede 5 Aralık, Dünya Gönüllüler Günü olarak anılmaktadır.

Siz de gönüllüyseniz, yerel, ulusal ya da uluslararası kuruluşların etkinliklerine katılabilir, bu sınırsız dünyanın sunacağı olanaklar içinde kendinizi yeniden keşfedebilirsiniz. Tamamıyla isteğinize ve kişisel becerilerinize bağlı olan gönüllü hareket içinde yerinizi alıp içinde yaşadığımız dünyanın kaosundan sıyrılabilir ve bu dünyada karşılıksız bir şey yapmanın hazzını yaşayabilirsiniz. Aynı zamanda farkında olmadan gönüllülüğün size kattıkları ile büyürsünüz. Çevrenize bakışınız değişir, sorunları algılayışınız değişir. Çözümün parçası olmayı kendiliğinden öğrenirsiniz. Yeni bir dünyanın kapıları açılır önünüzde.

Biz GENÇTUR olarak 1979 yılında beri gençlerin uluslararası düzeyde gönüllü çalışmalara katılmasına aracılık ediyoruz. Gençlerde aldığımız geribildirimler her yıl yaptığımız işe olan inancımızı bir kez daha pekiştiriyor.

Bu inanç ve motivasyon ile şimdiye kadar bir gönüllü çalışma yapmış tüm insanların 5 ARALIK DÜNYA GÖNÜLLÜLER GÜNÜ’nü kutlarız.