GENÇTUR’dan Bir Dünya Rekoru

GENÇTUR'dan Bir Dünya Rekoru

Uluslararası Gönüllü Çalışma Kampları alanında dünyanın pek çok kuruluşuna örnek olan çalışmaların öncülüğünü yapan GENÇTUR, düzenlediği 35 yaş üstü gönüllülere özel “Senior Camp”a katılan İngiliz gönüllü Pat Barker sayesinde bir dünya rekoruna imza attı.

İngiltere vatandaşı bir emekli beden eğitimi öğretmeni olan 80 yaşındaki gönüllümüz Pat Barker, GENÇTUR’un bu yıl 1-8 Kasım tarihleri arasında düzenlediği “Senior Camp”a katılarak hem GENÇTUR’un en yaşlı gönüllüsü oldu hem de Uluslararası Gönüllü Çalışma Kampları’na katılan en yaşlı gönüllü rekorunun sahibi oldu. Daha önceki rekor da yine GENÇTUR’a ait olup 2006’te 76 yaşındayken bir kampımıza katılan İsviçreli gönüllümüz Susanne Lutz’a aitti.

İzmir Yenişakranda’ki Afacan Gençlik Evi’nde düzenlenen kampta diğer gönüllülerle birlikte zeytin toplayan Pat Barker, kamp dönüşü İstanbul’da GENÇTUR’u ziyaret etti. Gönüllü Çalışmalar Koordinatörümüz Zafer Yılmaz ve Senior Camp liderimiz Nevin Başaran Alkan Pat’e bu rekorunun anısına bir plaket armağan ettiler.

İzmir Yenişakranda’ki Afacan Gençlik Evi’nde düzenlenen kampta diğer ülkelerden gelen gönüllülerle birlikte zeytin toplayan Pat, “İlk kampını 1990’da Almanya’da yaptığını ve daha sonra da Moğolistan, Çek Cumhuriyeti ve Macaristan’da kamplara katıldığını anlattı. Pat Barker, GENÇTUR’la ilk kez geçen yıl kamp yapmış ve ülkemizi çok sevip bu yıl yeniden bir kampa kayıt olmuştu.

“Yaşlı ve emekli olduğu halde gönüllü çalışmalara katılmaktan büyük keyif aldığını” belirten  Par Barker, “dünyada kendi durumundaki kişilere çok fazla seçenek sunulmadığını” da vurgulayarak kendisine bu olanağı sağlayan bir Senior Camp düzenlemiş olduğu için GENÇTUR’a teşekkür etti.