Toskana Ortaçağ Festivali / İtalya

TOSKANA ORTAÇAĞ FESTİVALİ
Yer Arezzo / Tuscany
Tarih Eylül ayının ilk Pazar günü
Web http://www.ultimateitaly.com/festival-events/Giostra-del-Saracino.html

  Bazı insanlar için Ortaçağ koşullar ve kültür olarak ilgi çekicidir. Teknolojinin her alanda hayatımızda olduğu bu yüzyılda, her şey olumlu görünse de bazen tüm bilgi ve tüm maddenin bu kadar ulaşılabilir olması insanoğlunun hayal kurma yetisini elinden alıyor.

Ortaçağ, sonra Rönesans, sonra romantizm akımı derken Avrupa, özellikle de İtalya; tarihin tüm unsurlarının feci lezzetli bir harmanıyla orada duruyor. Başka başka yüzler, sesler, hisler gelip onu bulsun diye sessizce biriktirdiklerini saklıyor kocaman ülke, kocaman tarih.

Toskana, tüm dünyada mutfak kültürü, şarabı ve tarihi ile ünlü bir bölge. Kuzey İtalya’nın şehirleşmiş, modern görüntüsünün güneye indikçe etkisini kaybettiği  yerlerden biri. Üzüm bağlarını, köy evlerini, kasket takan İtalyan amcaları görebileceğiniz bir yer burası.

Toskana’ya bağlı Arezzo kasabasında her yıl düzenlenen Ortaçağ Festivali yüzyıllardır varlığını sürdürüyor. Festivali kökleri 13. yüzyıla hatta belki daha da evveline dayanıyormuş. Haçlı seferleri sırasında Avrupa’da bulunan özellikle kuzey Afrika kökenli Müslümanları kıtadan sürmek isteyen Arezzo şövalyelerinin Müslümanlara karşı verdiği savaş bu festivale ilham vermiş.

Festivalin ana unsuru bizim çoğunlukla İngiliz Ortaçağ filmlerinde görmeye aşina olduğumuz yüzleri ve vücutları demir zırhlarla kaplı ürkütücü görünümlü şövalyeler. Grande Piazza’da farklı renklerde giyinmiş 4 şövalye temsili, tahta Saracen’i (Haçlıların müslümanlara verdiği genel ad, aslında  Suriyeli anlamındadır.) devirmeden elinde asılı duran kalkanı düşürmeye çalışırlar. Bunu başarıp yarışmayı kazanan şövalyeye altın bir mızrak hediye edilir.

Yani şakacıktan tahta Müslüman hırpalamak için yapılan bu festivalin şöhreti 14. ve 15. yy da tavan yapmış. Ancak sonraları İtalyan Krallığı’nın tesiriyle ününü bir süre kaybetmiş, ta ki Victor Hugo’nun öncülük ettiği Romantik Dönem başlayana kadar. 18 yy. da yeniden eski şöhretine kavuşmuş festival. 1931 yılında resmen Cumhuriyet tarafından desteklenen bir festival haline gelmiş.

Günümüzde, en büyük din turistin dini diyen pek çok ülkede olduğu gibi İtalya’daki bu festivalde rengini ve karakterini, global dünyanın gezici tüketicileri olan turistlere göre değiştirmiş.

Yolu Toskana’ya düşen gezginler için son derece ilginç bir İtalya deneyimi olabilir. Sabahın erken saatlerinde Arezzo kardinali ile birlikte Grande Piazza’ya kadar yürümek, orada toplaşan tamamı Ortaçağ’a özgü kıyafetler giyen pek çok insanın toplaştığı festival alanına gelip o havayı koklamak bir hayli ilginç hisler yaşatabilir size.

Festivalin yan unsurları hediyelik eşyalar, yine ortaçağa özgü yemekler, şövalyelerle fotoğraf çektirme şansı ve tabii ki hakkını her zaman vermek gerek, İtalyan konukseverliğidir.

Türdeşi İspanyol festivallerine göre biraz daha köklü ve hikayesi daha etkileyici festivali gönüllü kamplarınızın sonrasına denk getirebilir ya da interrail planınızın en tepesine koyabilirsiniz. Özellikle ortaçağ Avrupa’sına ilgi duyan gezginler için birebir.

Ertuğrul Öztekin, Istanbul, 26.03.2011