Son Temmuz Kamplarımız

Temmuz ayının son iki haftasında  GENÇTUR’un 4 ayrı yurt içi uluslararası gönüllü çalışma kampı  yer aldı. Bu kamplarda toplamda 7 farklı ülkeden 13  gönüllüyü konuk ettik.

GENÇ TATİL’de fotoğraf ve film atölyeleri

İzmir Yenişakran’daki Afacan Gençlik Evi’nde GENÇ TATİL adı altında düzenlenen kampın fotoğraf konulu  ilk devresinde Türk, Kosovalı ve Meksikalı 3 gönüllü 10-14 yaş grubundan 17 çocuğa fotoğrafçılığı öğretirken,  kısa film ve drama konulu ikinci devrede de 14-17 yaş grubundan 21 gençle birlikte kısa filmler ürettiler. Konusu fotoğrafçılık ve kısa film olan kamplarda kampçılar bir arada yaşama, arkadaş edinme, sorumluluk alma, grup bilinci ve empati duygusu geliştirme ve konfor alanlarından çıkarak ailelerinden uzakta yaşayarak öğrenmeyi  deneyimlemekteler.

Afacan Gençlik Evi 23-29 temmuz tarihleri arasında da GENÇTUR KODA (Köy Okulları Değişim Ağı) işbirliği ile Urfa-Harran’daki Sıralı ve Uluağaç İlköğretim Okullarından gelen 15 öğrenci ve 2 öğretmeni konuk etti. Düşlerim Gerçekleşiyor projemiz kapsamındaki bu kampımız ağustos ayında da sürecek.

GENÇTUR  gönüllülerinden mutfak desteği

2 haftalık devreler halinde art arta kamplar düzenlediğimiz Matematik Köyü’ne 15-28 temmuz devresinde biri Fransız, diğeri İtalyan 2 gönüllü katıldı. Gönüllüler bir yandan mutfakta  aşçılara yardımcı olurken bir yandan da Türk mutfağının özelliklerini öğrenmiş oldular.

Kervan Yolu’nda onarım çalışmaları

Antalya’nın Akseki ilçesindeki eski ticaret yollarından biri olan Kervan Yolu’nda gereksinim duyulan temizlik ve onarım çalışmaları bu yıl GENÇTUR gönüllüleri tarafından yapıldı. Özellikle yabancı gezginlerin yürüyüş yaptığı Kervan Yolu’nda rota üzerindeki taş ve bitkilerin temizlenerek yolun açılması, merdiven ve duvar yapımı ve yolun işaretlenmesi gibi çalışmalar yürüten GENÇTUR gönüllüleri Akseki Kaymakamlığı tarafından konuk edildi. Grupta Türkiye, İspanya, İtalya ve Portekiz’den gelen 8 gönüllü yer aldı.