AFACAN’da 4. Uluslararası Öğretmen Eğitimi

AFACAN'da 4. Uluslararası Öğretmen Eğitimi

GENÇTUR’un pek çok etkinliğine ev sahipliği yapan İzmir Yenişakran’daki Afacan Gençlik Evi bu kez Almanya, Belçika ve Türkiye’den 25 öğretmeni konuk etti. 10 – 17 Mayıs 2015 tarihlerinde gerçekleştirilen “Çeşitlilik ve Göç” konulu eğitime her düzeydeki eğitim kurumlarından ve değişik branşlardan öğretmenler katıldı.

Üç farklı ülkeden gelen katılımcılar program içeriğinde yer alan farklı kültürleri ve göç olgusunu algılama konusundaki sunumlarla bu konular hakkındaki farkındalıklarını aktarırken, grupça yapılan etkinliklerde ve grup oyunlarında bir arada hoşça zaman geçirdiler. Verilen eğitimlerin yanında katılımcılara da öğretmen olma fırsatının verildiği seminerde her biri farklı eğitim kurumlarından gelen öğretmenler program içine serpiştirilmiş ”Teach Me” (Sen Öğret) bölümlerinde de birbirleriyle farklı eğitim yöntem ve tekniklerini paylaştılar.
Grubun bir haftalık eğitim sırasında iki ayrı günde gerçekleştirdiği Bergama ve İzmir gezilerinde Türkiye’nin tarihi ve kültürel yönlerini de deneyimleme şansı oldu.

Bir haftanın sonunda bu eğitimden kazanılan yeni eğitim materyal ve bilgilerini kurumlarındaki öğrencileriyle paylaşmanın heyecanıyla eğitim alanı Afacan Gençlik Evi’nden ayrılan katılımcılar birbirlerine tekrar buluşma sözü verdiler.