Münih Oktoberfest / Almanya

OKTOBERFEST
Yer Munchen / ALMANYA
Tarih Eylül ayının son günlerinde başlar Ekim’in ilk günlerinde biter
Web www.oktoberfest.org

Dünyanın çok bilinen festivallerinin başında geliyor Oktoberfest. Kendisine bir eş bulduğu için midesinde kelebekler uçuşan ve bir anda gaza gelen bira sever Bavyera Prensi Ludwig’in “ Fıçılara musluklar çakıla, Münih’in tüm biraları içile” emriyle 1810 yılı 12 Ekim’inde başlamış bu gelenek. Muhtemelen, prensin kendisi bile Bavyera halkına şuursuzca verdiği bu gazın 200 yıllık bir gelenek haline geleceğini düşünmemiştir.

Festivalin Alman oluşundan mıdır nedir? Her yıl gazetelerde çıkan bu yıl Oktoberfest’te bilmem kaç bin domuz, efendim 200 adet besili sığır, 7 milyon litre bira tüketildi haberlerine rastlamak gayet sıradan. Daha önceleri Ekim ayının ortalarında yapılan bu festival sonradan Eylül ayı sonlarında yapılmaya başlanmıştır.

Detay bilgi (meraklılarına), 3 Ekim Almanya’da Birleşme Günü olarak kutlanır. 1990 yılı 3 Ekim’inde yapılan anlaşma ile Doğu Almanya Federal Almanya’ya dahil olmuştur. Festival genellikle 3 Ekim’i de kapsar ancak eğer bitişi 1 ya da 2 Ekim’e denk geliyorsa 3 Ekim’i de kapsayacak şekilde uzatılır.

Festival Münih kentinde bulunan, Prens Ludwig’in sevgili eşi Teresa’nın adını taşıyan çayırda gerçekleşir. Bu alanda 15-16 civarında dev çadır kurulur. Sponsorlar haliyle Almanya’nın bira markalarıdır.  Çadırlar, sponsorlar tarafından gerçekleştirilen yoğun çalışmalar ile festivale hazırlanır. Festival süresince sabahın erken saatlerinde çadırlara girmek isteyen katılımcılar sıraya girer.

Bu dev çadırlarda yerel Alman kıyafetleri giyen garsonlar servis yapar ve sürpriz şekilde 1 litrelik bira bardağı olan “Mass” lardan 10 ar tane taşıyabilirler. Tabi bu alkol oranı yüksek biralar, bütün diğer alkoller gibi şişede durduğu gibi durmaz. Festival boyunca çıkan olaylar güvenlik görevlileri tarafından savuşturulur. Kızılhaç gönüllüleri Bavyera birası komasına girenlere anında müdahale eder. Almanlar bira ile ölümüne sarhoş olan kişilere “bierliechen” yani “bira cesedi” derler.

Festivalin açılışını yılın ilk birasını Münih Belediye Başkanı’nın elinden Bavyera Eyalet Başkan’ı içer. Belediye başkanı, biranın mayalandığı dev bir fıçıya musluk takarak ilk bardağı Eyalet Başkanı için doldurur. Musluğun takılması ile festivalin başladığını bildiren “O’zapft is” çığlıkları yükselir. Türkçe meali “bira fışkırdı” ya benzer..

Oktoberfest her anlamda örnek bir pazarlama başarısıdır. Tabi bu başarıda en büyük pay festival katılımcılarının yarısından fazlasını oluşturan Bavyera halkıdır. Ama unutmamak gerek, Uzak Asya’da, Latin Amerika’da, Afrika’da bir çok ülkede Ekim ayında aynı isimle pek çok mini Oktoberfest gerçekleşmektedir. Çağdaşı ve kendisinden çok daha yaşlı ve köklü festivallere göre Oktoberfest’in bilinirliği, açık ara öndedir.

Evet, ekimde okullar açılıyor evet kış yaklaşmış hava soğumuş oluyor, haklısınız. Ama ne olursa olsun Almanların bile sıkıcı bulduğu güney, bütün yılın kasvetini bu iki haftada atıyor ve Dünya’ya neşeli yüzünü gösteriyor. Hayatınızda bir kez de olsa gitmeniz gereken önemli bir Festival Oktoberfest. Ama nedir? Sarhoş eder ve göbek yapar meret, dikkat!

Ertuğrul Öztekin, Istanbul, 08.10.2012