Bizden Haberler

2017 Kamp Katılım Anketi Sonucunda Kamp Kazananlar Belli Oldu

2017 yılında GENÇTUR aracılığı ile yurt içinde ya da dışında bir Uluslararası Gönüllü Çalışma Kampı’na katılmış olan gönüllülerimizin görüşlerini almak amacıyla düzenlediğimiz anket çalışmasına katılarak, katıldıkları kamplar ve GENÇTUR’un hizmet kalitesi hakkında yorumlarını ileten gönüllülerimiz arasında yaptığımız çekilişin sonuçları belli oldu.

Toplam 67 kişinin yanıtladığı anketin GENÇTUR için en sevinilecek tarafı gönüllülerimizin % 95 gibi yüksek bir oranda hem GENÇTUR’un hizmet kalitesinden hem de gittikleri kamplardan hoşnut olduklarını görmekti.

3 kişiye 2018 yılı içinde ücretsiz kampa kayıt hakkı sağladığımız anketimizi yanıtlayanlar arasında yapılan çekiliş sonucunda;

Asıl talihliler ,
1. Emine Köse
2. Tekin Atay
3. Özgür Üstün

Yedek Talihliler,
1. Tuğde Buse Uğur
2. Reha Batuhan Uşkun
3. Fulden Uğur
oldu.

Çekilişe katılanların tam listesi ve sonuçlar için https://www.cekilisyap.com/2017-ydk-anketi-kamp-cekilisi adresini ziyaret edebilirsiniz.

Kendilerini kutluyoruz. Asıl ve yedek talihliler kayıt koşulları hakkında bir e-posta ile ayrıca bilgilendirileceklerdir.

Sevgilerimizle,
Yurtdışı Kampları Bölümü
GENÇTUR

 

 

Gönüllülerimiz “Çocukların Düşleri İçin” koşuyorlar…

Merhabalar,

“Çocukların düşleri için” ilk defa 12 Kasım 2017 İstanbul Maratonu’ndayız… Arkadaşlarımız Barış Bilim ve Tanıl Memiş Düşlerim Gerçekleşiyor (http://duslerimgerceklesiyor.org/) programımız adına daha çok sayıda çocuğun yaz kampı yapmasını sağlamak için” koşmak istediklerini bildirdiler. Büyük bir mutlulukla bunu desteklemek ve duyurmak da bize düştü.

Düşlerim Gerçekleşiyor programımızla 2009 yılından bu yana 31 kamp döneminde 574 çocuğun hayatında iz bıraktık. Sizler de bu iki yardımsever koşucu arkadaşımıza destek bağışı (http://duslerimgerceklesiyor.org/bagis/) yaparak 10-14 yaş aralığında tatil yapamayan, hiç denizi görmemiş, köyünden veya ailesinden hiç ayrılmamış çocukların yüzünü güldürüp, oyunlar oynamasını, öz güven kazanıp farklı yeteneklerini keşfetmelerine katkıda bulunabilir; onların yaşayarak öğrenme pratiği yapmalarını sağlayan gizli kahramanları olabilirsiniz.

Az çok demeden sizin de koşan arkadaşlarımıza desteğinizi bekliyoruz.

Hemen bağış için tıklayınız…

Nevin Başaran Alkan
Gençtur
Düşlerim Gerçekleşiyor Kamp Koordinatörü


 

Herkese merhaba,

Hayatta herkesin bir kırılma noktası olmuştur. Benim kırılma noktam 2013 yılında Gençtur ile tanışmam sayesinde oldu diyebilirim. Gençtur ile yurt dışında bir gönüllü çalışma kampına katıldım. Yaklaşık iki hafta boyunca dünyanın dört bir yanından gelen gönüllülerle kendimize has bir dünya yarattık. Onlarla her ne kadar farklı yerlerden gelmiş olsak da aslında tek ve en önemli ortak noktamızı gördüm. Hepimiz iyilik peşinde olan insanlardık. Saygıyı, sevgiyi ve arkadaşlığı öğrendim. Her şeyden önemlisi kendime güvenmeyi öğrendim. Paha biçilemez bir tecrübeydi. İşte benim gönüllülük serüvenim o an başladı ve bugüne kadar hiç durmadan devam etti. 2013 yılında Tarih bölümü 2.sınıf öğrencisiyken 25 yaşında bir sivil toplum gönüllüsü oldum. Bugün Gençtur bünyesinde her yıl ortalama 500 Türk gencini yurt dışı gönüllü çalışma kamplarına gönderiyorum. Onların da benim yaşadığım olumlu değişimin benzerini yaşadıklarını görebilmek benim için çok anlamlı.

Ancak maalesef günümüz şartlarında birçok çocuk hayatlarında böylesi bir değişimi yaşayacak imkâna sahip olamıyor. Özellikle de sosyal ve ekonomik dezavantajlı çocuklar en güzel yıllarını doğup büyüdükleri ortamdan farklı bir sosyal çevreye giremeden geçiriyorlar. Düşlerim Gerçekleşiyor Projesi ise 2009 yılından beri her yıl Afacan Gençlik Evi’nde düzenlediği kamplarla özellikle sosyal dezavantajlı onlarca çocuğun hayatını değiştiriyor. Onların özgüven kazanan güçlü bireyler olmalarını sağlıyor.

Ben bu yıl 12 Kasım İstanbul Maratonu’nda bu çocukların düşleri için 10 Km koşacağım. Siz de benimle birlikte onlara destek olur musunuz? Çünkü düşleri gerçekleştirilecek daha çok çocuk var.

Barış Bilim


 

Merhabalar,

Ben Tanıl Memiş. Spor akademisi mezunuyum ve çok küçük yaşlardan itibaren çeşitli dallarda spor yapmaya başladım. Spor benim hayatımın önemli bir parçası ve spor yapmanın olmazsa olmazlarından biri de koşmaktır. Kimi koşucuların amacı sadece spor yapmakken; kimilerinin içinse insanlara yardım etmektir. Benim içinse koşmanın yanı sıra motivasyonumun yani koşmak için bir amacımın olması oldukça önemli. Bu doğrultuda 5 yıldır gönüllüsü olduğum ‘’Düşlerim Gerçekleşiyor’’ projesinin yararına koşmak istiyorum. 5 yıl önce tanıştığım bu projede yaz aylarında gönüllü olarak spor eğitmenliği yapıyorum. Kamp yapma olanağı olmayan sosyal ve ekonomik dezavantajlı çocuklarla beraber kamplara katılıyorum. Her sene kamp bitiminde çocuklardaki olumlu gelişimi gördüğümde motivasyonum bir önceki seneye göre katlanarak artıyor. Buradan gelecek desteklerle daha çok çocuğun böyle bir imkanı değerlendirebilmesi benim en büyük motivasyonum olacaktır


 

 

 

THY ile herşey dahil 1900 TL’den başlayan Fiyatlarla ABD

THY  ile direk uçuşlarla Amerika’da 9 noktaya tarih değişikliğine  ve iadeye izin veren esnek kurallı,  indirimli Öğrenci & Gençlik fiyatları  Genctur’da..

ATLANTA, BOSTON, CHICAGO, NEW YORK, WASHINGTON,  SAN FRANCISCO, MIAMI, LOS ANGELES, HOUSTON

Kurallar :

 • Direkt uçuşlar !
 • Aynı sınıfta yer olması koşulu ile ilk tarih değişikliği ücretsiz !
 • Vize reddi durumunda sadece 30 $ kesinti ile iade !
 • Diğer nedenlerle uçustan önce 130 $ kesinti ile iade !
 • Gidiş – dönüş farklı şehirler ile kombine seçeneği !
 • Biletleme Tarihi: 31.12.2017’ye kadar..
 • Seyahat Tarihi: 31.12.2018’e kadar…
 • Ogrenciler : 18-32 yaş aralığı için
 • Gençler     :  12- 25 yaş aralığı için
 • Minimum Stay : 14 gün
 • Maksimum Stay : 1 yıl.
 • İndirimli biletlerde yolcudan öğrenci ise iğrenci belgesi, gençlik ise nüfüs cüzdanı fotokopisi biletlemeden önce alınmalı !!!

Rezervasyon biletleme için Gençtur Ulaşım Bölümü : 0212 244 62 30 Dahili 2

 

 

Interrail’de %15 Güz İndirimi

Kendinizi ister genç sayın ister “bizden geçti gençlik” deyin, bir tren biletiyle tüm Avrupa’yı turlayabilir, gönlünüzce bir tatil yapabilirsiniz. Üstelik biletinizi 31 Aralık’a kadar alırsanız % 15 indirimden yararlanacaksınız.

Haydi! Bakın hemen takvime ve yola çıkabileceğiniz en yakın tarihi belirleyin. Ayrıntılı bilgi almak için GENÇTUR’u arayıp danışın. Sonra “Al eline bileti, ver elini Avrupa”.

1 Ekim ile 31 Aralık arasında alacağınız biletle, en geç 30 Mart’a kadar yola çıkabilirsiniz. Biletinizi ister 15, ister 22, ister 30 günlük alabilirsiniz. Yani “Ben bir ay kafama göre takılacağım Avrupa’da” diyebiliyorsanız en geç 15 Haziran’a kadar gezebilirsiniz. Tüm Avrupa’yı kapsayan “Global Pass” Interrail biletlerinin indirimli fiyat listesini ve Interrail hakkında ayrıntılı bilgileri  https://interrail.genctur.com/indirimli-bilet.php‘de bulabilirsiniz.

BU FIRSATI KAÇIRMAYIN !!!

2018 Kamp Kayıtlarımız 2 Ekim 2017’de Açılıyor

2018’de bir uluslararası gönüllü çalışma kampına katılmak istiyorsanız, sizi 2 Ekim 2017 Pazartesi gününden başlayarak GENÇTUR’a, İzmir’deyseniz UPEGEM’e bekliyoruz. Geleneksel açılış tarihimiz olan 1 Ekim bu yıl Pazar gününe denk geldiğinden ilk kayıtlarımızı 2 Ekim’de almaya başlayacağız.

Özellikle 14-18 yaş grubunda olan gönüllü adaylarına en geç 1 hafta içinde kayıt işlemlerini tamamlamaları gerektiğini anımsatmak isteriz. Kotalarımız dolduktan sonra kayıt olacak gönüllüleri ancak yedek listemize kaydedebiliyoruz.

Gönüllülerimizin kur dalgalanmalarından olumsuz etkilenmesini önlemek amacıyla;
31.12.2017’ye kadar 1 Euro’yu 4 TL’ye eşitleyerek, 100 Euro=400 TL. ve 125 Euro=500 TL. olmak üzere toplam kayıt ücretimizi 900 TL’ye sabitlemiş bulunuyoruz.

Kayıt ücretinin TL karşılığını yatırabileceğiniz banka hesap numaramız;

Gençlik Turizmi Derneği İktisadi İşletmesi
T.İş Bankası Beyoğlu Şubesi (Şube Kodu 1011)
Hesap No: 2028338
IBAN : TR85 0006 4000 0011 0112 0283 38
Açıklama kısmına “kampçı adını” yazdırmayı unutmayınız.

Sadece İzmir’den yapılacak başvuru ödemeleri için;
Kevser Çimenli – UPEGEM
Garanti Bankası Kıbrıs Şehitleri Şubesi 713
Hesap No :  6634212
IBAN : TR04 0006 2000 7130 0006 6342 12

Sevgiler.

GENCTUR
0 212 244 62 30 info@genctur.org
UPEGEM
0 232 422 71 04 info@upegem.com

Daha ayrıntılı bilgi için:
http://genctur.org/kampcilik/

Hafta Sonu Kamplarımız Başlıyor

Gönüllü olarak bir şeyler yapmak istiyorum ama zaman ya da kısa süreli projeler bulamıyorum diyorsanız işte size zevkle çalışıp, gururla anlatacağınız bir fırsat .

Aşağıdaki çizelgede yer alan hafta sonlarında GENÇTUR gönüllüsü olarak İstanbul-Çatalca’daki Nesin Vakfı Çiftliği’nde tarhana ve salça yapımında yardımcı olabilirsiniz. Gönüllüler yol giderlerini kendileri karşılayarak çiftliğe ulaşacaklar, günlük gönüllü çalışmalarının karşılığında konaklama ve 3 öğün yemek gereksinimleri karşılanacaktır.

Konaklama çiftlik binasında yer yataklarında olacağından varsa uyku tulumunuzu getirmeniz iyi olur. Olmayanlara uyku tulumu sağlanacaktır. İsteyen kendi çadırını getirip bahçeye çadır kurabilir.

Yapılacak işler ,

 • Salça yapımı için tarladan domates toplama, yıkama, doğrama, sıkma, tuzlama, vb.
 • Tarhana yapımı için hamur hazırlama ve yoğurma, parçalara ayırma, kurutma, eleme, vb. ustalık gerektirmeyen el, kol ve beden gücüyle yapılacak işlerdir.

Çalışma takvimi aşağıdaki gibidir. 2 gece kalabileceklere öncelik verilecek olmakla birlikte, zamanı kısıtlı olanlar da yalnızca 1 tam gün katılabilirler.

Tarih ve buluşma saati Yapılacak işler Konaklama ve yemek
18 Ağustos Cuma

25 Ağustos Cuma

08 Eylül Cuma

15 Eylül Cuma

Buluşma saati: 18.00

Buluşma, tanışma ve yerleşme Vakıfta, ücretsiz
19 Ağustos Cumartesi

26 Ağustos Cumartesi

09 Eylül Cumartesi

16 Eylül Cumartesi

Buluşma Saati: 09.00 – 17.00

Mola süreleri ve öğlen yemeği arası dahil çalışma Vakıfta, ücretsiz
20 Ağustos Pazar

27 Ağustos Pazar

10 Eylül Pazar

17Eylül Pazar

Buluşma Saati: 09.00 – 17.00

 Mola süreleri ve öğlen yemeği arası dahil çalışma Vakıfta, ücretsiz

 

Hafta sonu kampımıza katılmak ve gönüllü olmak için lütfen en geç katılacağınız tarihten 1 gün öncesine saat 15.00’e kadar aşağıdaki tabloyu doldurup workcamps.in@genctur.com ‘a gönderiniz. Hangi gün gelebilecekseniz yanındaki kutuya X koyun.  Ulaşım bilgisi isim yazdıranlara ayrıca bildirilecektir.

Adınız
E-Posta
Cep Tlf. No
18.Ağu
19.Ağu
20.Ağu
25.Ağu
26.Ağu
27.Ağu
8.Eyl
9.Eyl
10.Eyl
15.Eyl
16.Eyl
17.Eyl

 

Bu duyuruyu çevrenizde yayar ve aramıza yeni gönüllülerin katılmasına katkıda bulunursanız, çok hayırlı bir iş yapmış olursunuz. Yalnız kendiniz gelmeyin arkadaşınızı da getirin.

 

Sevgiler

GENÇTUR

6 Ülke, 17 İl Doğu-Batı Kampı’nda Buluştu

Türkiye’nin 17 farklı ilinden gelen üniversite öğrencileri, Doğu-Batı Kampı’nda yabancı yaşıtlarıyla buluştu. Bu yıl, 10. Yılı kutlanan Doğu Batı Kampı, farklı ülkelerden gelen gençlerle ülkemiz gençlerini bir araya getirerek kültür alışverişine olanak sağlanması ve ön yargıların yıkılması amacını taşıyor. Farklılıkların zenginlik olduğu düşüncesinden yola çıkılarak düzenlenen kampa her yıl yapılan yüzlerce başvuru arasından Türkiye’nin ve dünyanın dört bir yanından gelen ve titizlikle seçilen gençler katılıyor.

1-15 Ağustos tarihleri arasında düzenlenen kampın ilk devresi dün tamamlandı. Bugün ise bir haftalık ikinci devre başlıyor. Seçmeleri Mayıs ayında başlayan kampa birer haftalık devreler halinde katılan 30 genç, Adıyaman, Ankara, Çankırı, Gaziantep, Gümüşhane, Diyarbakır, İstanbul, İzmir, Kayseri, Kırklareli, Samsun, Malatya, Manisa, Mardin, Mersin, Muğla,  Tokat, Van olmak üzere toplam 17 farklı ilden geldi.

GENÇTUR yönetim Kurulu üyesi Hülya Denizalp’in yönderliği Seda Tuncay Vural’ın koordinatörlüğünde yapılan Doğu Batı Kampı’nın partnerleri YAŞÖM, Gönüllü İnci Grubu, Hayat Sende Derneği, TURMEPA, Sosyal Akıl Derneği, Farkındalık Platformu’dur.

Tamamıyla gönüllü gençlerin çabaları ile yürütülen kampa bu yıl, Almanya, Hong Kong, İspanya, Meksika ve Sırbistan’dan gelen yabancı gönüllüler de katıldı.

Yabancı Eller Tarhana Yoğurdu, Salça Yaptı

5 çift gönüllü el, Afacan Gençlik Evi’nde tarhana yoğurdu ve salça yaptı. GENÇTUR’un maddi olanakları kısıtlı gençlere ücretsiz kamp yapma olanağı sağlamak amacıyla ürettiği tarhana ve salçalar 30.07 – 06.08.2017 tarihleri arasında ülkemize gelen 2 İtalyan, 1 Koreli ve bir Japon gönüllü kamp liderimiz Tülin Başaran eşliğinde üretildi. Bu kampta üretilen tarhana ve salçalar yıl boyu satışa sunularak elde edilen gelirle 2018 yılında Afacan Gençlik Evi’nde maddi olanakları kısıtlı çocuk ve gençlere ücretsiz tatil  olanağı sağlanacak. Siz de çorbada tuz örneği, “benim de bir katkım olsun” derseniz tarhana ve salça almak için info@genctur.com adresine yazabilir  ya da doğrudan bağış yapmak için http://genctur.org/bagis-2′ye bakabilirsiniz.

Düşler Afacan’da Gerçekleşti

GENÇTUR 2017 yazında Afacan Gençlik Evi’nde sosyal ekonomik dezavantajlı çocuklara gönüllerince bir tatil olanağı sağlayan “Düşlerim Gerçekleşiyor” programı kapsamında bu yıl 5 ayrı kamp döneminde toplam 77 çocuğa unutulmaz bir tatil yaşattı.

GENÇTUR’un 2009 yılından bu yana kamp koordinatörü Nevin Başaran Alkan’ın ve tüm kadrosunun tamamen gönüllü olarak yürüttüğü bu programa 2017 yılında,

1.Dönem 17-23 Haziran 2017 Robert Lisesi öğrencileriyle Atlas Derneği’nden 18 çocuk;
2.Dönem 02-08 Temmuz 2017 Gençtur Düşlerim Gerçekleşiyor eğitmen kadrosuyla Aliağa Sevgi Evleri’nden 10 çocuk;
3.Dönem 25-31 Temmuz 2017 Gençtur Düşlerim Gerçekleşiyor eğitmen kadrosuyla KODA’nın Muş Bilek Köyü İlkokulundan 13 çocuk;
4.Dönem 02-08 Ağustos 2017 Gençtur Düşlerim Gerçekleşiyor eğitmen kadrosuyla Nesin Vakfı’ndan 10; Ankara Çiğdemim Derneği’nden 8 çocuk;
5.Dönem 09-14 Ağustos 2017 Gençtur Düşlerim Gerçekleşiyor eğitmen kadrosuyla Türkiye Çocuklara Yeniden Özgürlük Vakfı’ndan 18 çocuk ve genç katıldı

GENÇTUR Düşlerim Gerçekleşiyor gönüllü kadrosu da çocukların tatillerinin en verimli ve en güzel bir şekilde geçmesi için ellerinden geleni yüksek bir motivasyonla ortaya koydular. Bu yıl gönüllülerimiz arasında, Düşlerim Gerçekleşiyor kadrosunun yanı sıra, 1 Rus, 2 İspanyol, 1 Japon ve 1 İngiliz olmak üzere 5 yabancı gönüllü de programlarımızda yer alarak kültürlerarası paylaşıma ve İngilizce dil pratiğine katkı sağladılar

3, 2, 1 ve Yayındayız!

Hepimiz günlük hayatımızda radyo şovlarını az veya çok dinliyoruz. Ancak hiç kendi radyo şovunuzu yapmayı düşündünüz mü? Düşünmediyseniz artık düşünebilirsiniz!

04 – 11 Eylül tarihleri arasında Almanya’nın Bonn şehrinde gerçekleşecek olan kampa toplam 13 uluslararası gönüllü katılacak. Kamp süresince katılımcılar bir radyo şovunun tüm hazırlanma aşamalarında yer alacak ve projenin sonunda kendi radyo şovlarına sahip olacaklar. Kampta konaklama karşı kuruluşa ait kamp alanında gerçekleşecek. Kampın detaylarına http://bit.ly/2slZFL6 linkinden ulaşabilirsiniz!

Kampa katılım için yaş aralığı 16-26, kampa varışta karşı kuruluşa ödenecek ek ücret bir katılımcı için 250.00 Euro’dur. Bu kampa bir arkadaşınızla katılabilirsiniz. İki arkadaş katılanlar için ek ücret kişi başı 125.00 Euro olacaktır.

Kayıt koşulları için http://kampcilik.genctur.com.tr/uluslararasi-gonullu-calisma-kamplari-kayit-kosullari/ adresine bakabilir, kayıt için workcamps.out@genctur.com adresine yazabilir veya 0212 244 62 30 no’lu telefonu arayabilirsiniz.